1. Wystawa sztuki współczesnej Henryka Musiałowicza
Henryk Musiałowiczurodził się 5 stycznia 1914 roku w Gnieźnie, zmarł 24 lutego 2015 r. w Warszawie. W 1948 r. otrzymał dyplom w pracowni prof. Felicjana Szczęsnego Kowarskiego w warszawskiej ASP.W 2009 został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W latach 50-tych Henryk Musiałowicz wraz z rodziną spędzał wakacje w Mielniku. Tu powstały jego słynne cykle malarskie „Krajobraz nadbużański”, „Krajobraz animalistyczny”. W 2001 r. w dniu uroczystej sesji z okazji 500-lecia Unii Mielnickiej został uhonorowany przez Radę Gminy Mielnik tytułem Honorowego Obywatela Mielnika. W 2011 r. przekazał do ODZM – Muzeum w Mielniku 69 swoich prac.
2. Średniowieczna łódź – dłubanka
Średniowieczna łódź wykonana z jednego kawałka pnia dębowego. Została znaleziona na rzece Bug przez mieszkańca Gminy Mielnik w sierpniu 2013 r. W celu oszacowania jej wieku w 2015 r. przesłano próbkę drewna do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego. Analiza pozwoliła na określenie wieku bezwzględnego i wskazała datę z lat 1152-1260.
3. Wystawa: „Ksiądz Henryk Kazimierowicz – przyjaciel Witkacego. Mielnik 1932-1934”.
Ekspozycja została przygotowana z okazji 120. rocznicy urodzin księdza Kazimierowicza i ilustruje głównie „okres mielnicki” w jego biografii oraz przyjaźń z malarzem, dramaturgiem i filozofem Stanisławem Ignacym Witkiewiczem (Witkacym). Na wystawie wyeksponowane są zeskanowane muzealia, m.in.: fotografia Witkacego z dedykacją dla księdza, list ks. Kazimierowicza do Witkiewicza pisany w Mielniku, kartki pocztowe adresowane przez Witkacego do Mielnika, pastelowy portret ks. Kazimierowicza wykonany przez Witkacego w 1937 r.
4. Wystawa Artyści Mielnika
W ODZM – Muzeum w Mielniku można obejrzeć również stałą wystawę prac lokalnych artystów. Mielnik i okolice postrzegane są jako miejsce przyjazne artystycznym duszom. Wystawa „Artyści Mielnika” od lat pokazuje twórczość osób, które mieszkają i tworzą na mielnickiej ziemi.
5. Prace Ignacego Pieńkowskiego
Ignacy Pieńkowski urodził się w majątku rodzinnym w Dołubowie w 1877 r., zmarł w 1948 r. Studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie (1895-1898) w pracowniach Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego. Po zakończeniu I wojny światowej został profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Malarz często spędzał wakacje i święta w majątku rodzinnym Pieńkowskich w Sutnie. W zbiorach Ośrodka Dziejów Ziemi Mielnickiej – Muzeum w Mielniku znajdują się jego dwa obrazy olejne namalowane w latach 30-tych dla Szkoły Podstawowej w Sutnie – „Czerwony Kapturek” i „Portret dwóch dziewczynek” oraz obraz olejny z 1931 r. „Pejzaż z domem”.